• 0212 254 0 444
  • teknik@bilgeteknikservisi.com

Buzdolabı alt yada üst kısım soğutmuyor

Buzdolabı alt yada üst kısım soğutmuyor

Merhaba bu yazmızda sizere Buzdolabı sorunları ile alakalı bilgiler vereceğiz.Hemen hemen birçok Buzdolabı kullanıcısı zaman zaman cihazlarının soğutmamasından  şikayetci olurlar buda ya üst bölümü yada alt bölümünün soğutmaması şikayetleri ile alakalı olarak aşağıdaki bilgilerin işinize yaracağını düşünmekteyim.

Buzdolabı Alt Bölüm Soğutmuyor Arızası

Böyle bir sorun genellikle Nofrost dolapların başına gelmektedir  yani dolabınızın üst kısmı sorunsuz olarak çalışmaktayken alt kısımında soğutma proplemi yaşayabilirsiniz. Bu sorun kullanıcıdan’da kaynaklanabilir cihazdaki teknik bir arızadan’da kaynaklanabilmektedir. Öncelikle kullanıcı hatasının tanımını yapalım. Cihazınzın kapağı eğer açık kaldıysa (1-3 saat veya üstü) cihazın içi istenilen soğukluk derecesine gelemediği için sürekli olarak o kısmı soğutmaya çalışmış ve bu yüzden’de hava kanalları buz tutmuş olabilir bunun diğer bir adıda dolabın bloklama yapmış olması denilir.

Eğer böyle bir durumla karşı karşıya geldiyseniz yapmanız gereken dolabın kapaklarını açarak yaklaşık 24-48 saat arası beklemeniz  bu buz çözüldüğünde Buzdolabınızı tekrar kullanabileceksinizdir.

Eğer sorun yinede düzelmediyse teknik bir proplem olabilmektedir buda kanalların tıkanmış yada  fanlardan, termostad’dan kaynaklanabilmektedir net bir arıza tespiti yapmak için konusunda uzman bir teknikservisin cihazı incelemesi şarttır.

 

Teknik Sorunlardan Bazıları

Fan moturunun arıza yapması sonrasında bunun gibi bir arıza ile karşılaşabilirsiniz zira fan motorunuz çalışmıyorsa havayı yayamaz yine bu kanallar donma ve bloklama yapabilir Fanın arızalı olup olmadığını anlamanın basit bir yolu vardır cihazınızın kçşelerinde butonlar vardır bu butonlar iki işe yarar siz kapıyı açtığınızda fanı kapatır dolap içi ışıkları yakar yada siz kapıyı kapattığınızda ışığı kapatır ve fanın çalışmasını sağlar kapağı açıkken butona basılı tuttuğunuzda fanın çalışması gereklidir sesinden büyük bir ihtimalle dönüp dönmediğini anlayabilirsiniz eğer dönmüyorsa  fanınız arızalanmış olabilir bu gibi durumlarda fanın değiştirilmesi gereklidir fan değişimininde yine konusunda uzman bir servisin bakması gereklidir.

Diğer bir arıza nedeni ise Rezistanslardan kaynklanan arızalarıdır eğer rezistansınız arızalı ise ise eritme yapamayacağından dolayı yine bu bloklama hatası ile cihazınız bu arızay verebilir değişimi  yapılması gereklidir.

Farklı arızalarınız için bizlere aşağıdaki yorum kısmından  sorunlarınızı yazabilirsiniz elimizden geldiği kadar sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

admin

Mesajınızı bırakın