• 0212 254 0 444
 • teknik@bilgeteknikservisi.com

Teknik Bilgiler

Arçelik çamaşır makinenizde arıza tespiti

Çamaşır makinelerinde karşılaştığınız arızaların birçoğunu kendiniz bulabilir ve hatta çözümünü sağlayabilirsiniz. İşte bu  bilgilendirme yazımızda bu tespit nasıl yapılır yada bazı arızaların çözümlerinde püf noktaları sizlere anlatacağız. Aşağıdaki listede madde madde çamaşır makinenizde karşılaşabileceğiniz arızaları bulabilirsiniz.

Cihazınız Hiç Elektrik Gelmiyorsa 

Öncelikle cihazınıza elektrik gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir, evinizde elektrik varmı kontrol edin daha sonrasında prizde elektrik olmadığını bir kontrol kalemi ile eğer kontrol kalemi yoksa o prize bir saç kurutma makinesi takarak kontrol edebilirsiniz.

Eğer prizinizde elektrik varsa cihazınızın power kablosunu (Güç Kablosu) kontrol etmeniz gerekmektedir kablonuzda’da herhangi bir sorun yoksa büyük bir ihtimalle cihazınızın kartında yada rölesinde veya panosunda arıza oluşmuş demektir.

Cihaz Su Almıyor ve Çalışmıyor Arızası

Cihazınız su almıyorsa ve buna bağlı olarak çalışmıyorsa aşağıdaki kontrol maddeleri işinize yarayabilir.

Öncelikle cihazınıza su ve elektrik geliyormu bunun kontrolünü yapmanız gerekmektedir. Eğer bir sorun ile karşılaşmadıysanız cihazınızın kapağının tam kapandığından emin olun kilidinizde bir sorun varsa cihaz su almayabilir. Bunun haricinde bir uyarı ile birlikte cihazın hemen altına  su dolmuş olabilir genellikle çamaşır makinelerinin altında bir switch bulunmaktadır bu switch sayesinde kontrol etmektedir bu sayede su taşmalarında kontrol sağlanmaktadır.

Cihaz Çalışmaya Başladığında Sürekli Su Alıyor

Cihazınız çalışmaya başladığında bir süre su alır  ve  yeterli miktarda su aldıktan sonra suyun alımının durması gerekmektedir eğer su alımı durmazsa  büyük bir ihtimalle su sayacınız yada su seviye anahtarı bozulmuş olabilir basit bir arıza olan bu arıza türü kısa zamanda tamiri yapılmaktadır. Bunun haricinde musluğunuzda sorun olabilir (Makine Musluğunda)

Cihaz Su Alıyor Fakat Su Boşaltmıyor 

Cihaz su alıyor fakat su boşaltmıyor ise büyük bir ihtimalle su pompasında arıza oluşmuş demektir bu arızada kısa bir süre içinde tamir edilmektedir eğer biraz el beceresine sahipseniz kendiniz değiştirebilirsiniz.

 

Çamaşır makinesi reset atma

Çamaşır makinelerinde bazı durumlarda program kitlenebilir bu gibi durumlarda kiltinin açılması için bir sıra işlem yapmanız gerekmektedir. Fakat bu resetleme için birçok marka ve modelde farklıdır elimizden geldiği kadar markaya göre reset atmayı göstermeye çalışacağız.

Arçelik Çamaşır Makinesine Reset Atma 

Cihazınızın kilitlenme sorununu ortadan kaldırmak için madde madde aşağıdakileri uygulamanız sorunu çözüme ulaştırmanızı sağlayabilir.

 • Öncelikle cihazınızın Pamuklu (90) ayarlayarak elimizi Başla – Beklet tuşuna basılı tutalım.
 • Cihaza elektrik verilimini sağlayalım. (Cihazı çalıştırın Açma – Kapama tuşuna basınız)
 • Elimizi yaklaşık 7-8 saniye sonra Başla – Beklet kısmından çekelim.
 • İlk tepki olarak bütün ışıklar yanıp sönme işlemi olacaktır.
 • Program düğmesini sıkmaya alalım.
 • Tekrar Başla-Beklet tuşuna yaklaşık 5-8 saniye kadar basılı tutalım.
 • Daha sonra makineyi açıp kapatalım işlememiz tamamlanmıştır.

Arçelik çamaşır makinelerinde cihazın verdiği arızaları yada arıza kontrolü yapmak için Ön yıkama ve İlave Su tuşuna aynı anda basarak ekranda E00 diye bir uyarı alırsınız bu kombinasyon cihazınızda herhangi bir arıza varsa bunu görmenizi sağlar.

Ayrıca sizlere faydalı olması açısından Bsoch Marka çamaşır makinesininde nasıl reset alacağınızıda bilgilendirmek istedik.

Bosch Çamaşır Makinesi Reset Atma

 • Cihazınız kapağı kapalı durumda 5-10 saniye bekleyiniz.
 • Ayar düğmesini kapalı konuma getiriniz. 2-5 saniye bekleyiniz.
 • Derece düğmesini saat 6 yönünde çeviriniz 3-5 saniye bekleyiniz.
 • Tüm ışıklar yanıp sönmeye başlayınca Devir ayar düğmesine bir parmağınızı basıp derece düğmesini saat 7 yönüne çeviriniz.
 • 3-5 saniye bekleyiniz parmağınızı devir düğmesinden çekip ayar düğmesini saat 12 yöüne getiriniz.
 • Cihazınızı tekrar yıkama moduna alarak yıkamak istediğiniz moda getirerek normal yıkama işlemlerinize başlayabilirsiniz.

 

 

 

Çamaşır makinesinin ömrünü nasıl uzatırız ?

Çamaşır makinelerinin  arızalarında büyük rol yanlış kullanımdan kaynaklanmaktadır işte bu yanlış kullanımları ortadan kaldırarak çamaşır makinemizin ömrünü uzatabiliriz. Çamaşır makinemizi nasıl  uzun ömürlü kullanabiliriz yada kullanırken nelere dikkat etmek zorundayız sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Cihazların iki türde arıza yaptığını bilmekteyiz bunlar;

 • Mekaniksel Arızalar
 • Elektrik ve Elektronik Arızalar

Mekanik Arızalar

Mekanik arızalarda cihazın hor kullanımı yada miadının dolması (Kullanım Süresinin) yüzünden meydana gelmektedir. Bu cihazlarda parça dğeişimi olduktan sonra bir müddet daha rahatlıkla kullanabilirsini fakat ilk aldığınız zamanki randımanı alabilirmisiniz  bu biraz şansa kalmıştır.

Elektrik ve Elektronik Arızalar

Bu arızalarda ya elektriğin fazla gelmesi (Yada Az) yada elektonik kartın ısınma – dış etkenler veya yanlış kullanımdan kaynaklanan arızalardır bu arızalarda kartın değişimi ile hemen hemen aynı performansı elde edebilirsiniz.

Çamaşır makinenizin ömrünü uzatmak yada uzun bir süre arızasız kullanmak istiyorsanız  aşağıdaki maddelerie dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

 • Cihazın elektrik bağlantılarının topraklı olmasına özen gösteriniz.
 • Cihazın sıvı temasa uğramayacak yerde bulunmasına özen gösteriniz.
 • Cihazın montajında yada yerden kaynaklanan sorunlarını özellikle cihazın titremesi sallantı yapmasına mani olunuz.
 • Çamaşır makinenizin içine çamaşır koymadan önce muhakkak çamaşır ceplerini kontrol etmeniz gerekmektedir.
 • Çamaşır makinenizi  akşam yada gece açmanız hemen elektrik tasarrufu sağlayacak hemde o satteki su tazziği cihazın normal çalışmasını sağlıyacaktır.
 • Cihaza gerektiğinden fazla yıkanacak eşya asla koymayınız. Çamaşırlarınızı koyduktan sonra elinizi içine sokarak bir karış açmayı deneyin açılabiliyorsa  yıkamaya geçebilirsiniz eğer açılmıyorsa çamaşır makinesindeki çamaşırlardan birkaçını çıkarmanız gerekmektedir.
 • Cihazınızın detarjan kımsına normalinden fazla deterjan asla koymayınız çok deterjan çamaşırları daha iyi yıkamasını sağlamaz aksine çamaşır makinenizin bozulmasına neden olabilimektedir.

Yukardaki maddelere uyduğunuz takdirde hem cihazınız uzun ömürlü olur hemde daha az arıza gösterir.Umarım bu bilgiler işinize yaramıştır.