• 0212 254 0 444
  • teknik@bilgeteknikservisi.com

Arçelik çamaşır makinenizde arıza tespiti

Arçelik çamaşır makinenizde arıza tespiti

Çamaşır makinelerinde karşılaştığınız arızaların birçoğunu kendiniz bulabilir ve hatta çözümünü sağlayabilirsiniz. İşte bu  bilgilendirme yazımızda bu tespit nasıl yapılır yada bazı arızaların çözümlerinde püf noktaları sizlere anlatacağız. Aşağıdaki listede madde madde çamaşır makinenizde karşılaşabileceğiniz arızaları bulabilirsiniz.

Cihazınız Hiç Elektrik Gelmiyorsa 

Öncelikle cihazınıza elektrik gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir, evinizde elektrik varmı kontrol edin daha sonrasında prizde elektrik olmadığını bir kontrol kalemi ile eğer kontrol kalemi yoksa o prize bir saç kurutma makinesi takarak kontrol edebilirsiniz.

Eğer prizinizde elektrik varsa cihazınızın power kablosunu (Güç Kablosu) kontrol etmeniz gerekmektedir kablonuzda’da herhangi bir sorun yoksa büyük bir ihtimalle cihazınızın kartında yada rölesinde veya panosunda arıza oluşmuş demektir.

Cihaz Su Almıyor ve Çalışmıyor Arızası

Cihazınız su almıyorsa ve buna bağlı olarak çalışmıyorsa aşağıdaki kontrol maddeleri işinize yarayabilir.

Öncelikle cihazınıza su ve elektrik geliyormu bunun kontrolünü yapmanız gerekmektedir. Eğer bir sorun ile karşılaşmadıysanız cihazınızın kapağının tam kapandığından emin olun kilidinizde bir sorun varsa cihaz su almayabilir. Bunun haricinde bir uyarı ile birlikte cihazın hemen altına  su dolmuş olabilir genellikle çamaşır makinelerinin altında bir switch bulunmaktadır bu switch sayesinde kontrol etmektedir bu sayede su taşmalarında kontrol sağlanmaktadır.

Cihaz Çalışmaya Başladığında Sürekli Su Alıyor

Cihazınız çalışmaya başladığında bir süre su alır  ve  yeterli miktarda su aldıktan sonra suyun alımının durması gerekmektedir eğer su alımı durmazsa  büyük bir ihtimalle su sayacınız yada su seviye anahtarı bozulmuş olabilir basit bir arıza olan bu arıza türü kısa zamanda tamiri yapılmaktadır. Bunun haricinde musluğunuzda sorun olabilir (Makine Musluğunda)

Cihaz Su Alıyor Fakat Su Boşaltmıyor 

Cihaz su alıyor fakat su boşaltmıyor ise büyük bir ihtimalle su pompasında arıza oluşmuş demektir bu arızada kısa bir süre içinde tamir edilmektedir eğer biraz el beceresine sahipseniz kendiniz değiştirebilirsiniz.

 

admin

Mesajınızı bırakın